Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu

MieMIĘDZYTÓW JAZZOWYCH ESTIWAL
PIANISTÓW JAZZOWYCH
 W KALISZU
              Kaliski festiwal jest  jedną z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Chlubi się  międzynarodową rangą, ma wspaniałą tradycję i prestiż. Cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów i krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. Powstał w 1974 roku, a jego nietypowa formuła związana jest z tradycją budowy tych instrumentów właśnie w grodzie nad Prosną.  Koncerty na kaliskiej estradzie gromadziły najwybitniejszych jazzmanów z całego świata. Festiwalowa scena gościła m.in. Michela Petruccianiego, Dona Pullena, Johna Hicka, Johna Taylora, Kenny'ego Wheelera, Gonzalo Rubalcabę, Normę Winston, Adama Makowicza i wielu innych.
MFPJ należy do piątki najbardziej znanych  polskich festiwali obok Krakowskich Zaduszek Jazzowe, Jazz Jamboree, "Jazzu nad Odrą" i "Old Jazz Meeting”.
Kaliski festiwal jest  jedną z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Chlubi się  międzynarodową rangą, ma wspaniałą tradycję i prestiż. Cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów i krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. Powstał w 1974 roku, a jego nietypowa formuła związana jest z tradycją budowy tych instrumentów właśnie w grodzie nad Prosną.  Koncerty na kaliskiej estradzie gromadziły najwybitniejszych jazzmanów z całego świata. Festiwalowa scena gościła m.in. Michela Petruccianiego, Dona Pullena, Johna Hicka, Johna Taylora, Kenny'ego Wheelera, Gonzalo Rubalcabę, Normę , Adama Makowicza i wielu innych.
MFPJ należy do piątki najbardziej znanych  polskich festiwali obok Krakowskich Zaduszek Jazzowe, Jazz Jamboree, "Jazzu nad Odrą" i "Old Jazz Meeting”.

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu jest jednym z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych muzyce synkopowanej. Dzięki swej historii doskonale wpisuje się w charakter i klimat najstarszego miasta w Polsce, jego tradycji kulturalnych i industrialnych. Bez wątpienia zasługuje na uwagę publiczności, zafascynowanej nie tylko niezwykle wszechstronnym instrumentem, jakim jest fortepian.
W grudniu 1974 roku „wystartował” w Kaliszu Międzynarodowy Konkurs Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza. Impreza została zorganizowana staraniem Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. Poljazz wydał pięć płyt, które stanowią dokumentację fonograficzną kaliskich festiwali:
• Z-SX0640 - „1974 - Calisia – 1976”.
• Z-SX0695 - „Kenny Drew, Kalisz 1978 r.”
• Z-SX0696 - „Martial Solal, Kalisz 1978 r.”
• PSJ 114 - „KALISZ X-lecie Międzynarodowych Festiwali Pianistów Jazzowych”
• PSJ 149 - „Abdullah Ibrahim - Kalisz 1984”
 Jest on - po Krakowskich Zaduszkach Jazzowych, Jazz Jamboree (Warszawa) i Jazzie nad Odrą (Wrocław) - czwartym wśród najstarszych jazzowych festiwali w Polsce. Przez blisko 20 lat podczas festiwalu odbywał się także Międzynarodowy Konkurs Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza, w którym wzięło udział 80 uczestników z 16 krajów. Zwycięzcami byli m.in. Harris Simon (USA), Eli Meiri (Izrael), Olah Kalman (Węgry), Gabor Füsti Balogh (Węgry) i Wojciech Niedziela.

W okresie 30 lat międzynarodowego festiwalu przygotowano 295 koncertów, w tym bardzo liczne, unikalne produkcje programów specjalnych. Dokonano wielu nagrań telewizyjnych (TVP), radiowych oraz płytowych (Poljazz), odbyły się ogólnopolskie sesje publicystów jazzowych i wyjazdowe posiedzenia Międzynarodowej Federacji Jazzowej. W 1997 roku w plebiscycie "Jazz Forum" Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu znalazł się na 12. miejscu spośród 20 najważniejszych wydarzeń jazzowych w kraju.
„Diapazon”
  •  
  •  
  •  
  •  
  •